Co je to sítotisk a jaké je jeho nejčastější využití?

Sítotisk „šablonový tisk“, „průtisk“ je grafická technika. V mezinárodním značení má symbol S. Sítotisk nepatří do tisku z plochy je to samostatná tisková technika.

Umělecký sítotisk se nazývá serigrafie (kresba na hedvábí). Název byl formulován protagonistou této techniky C. Zigrosserem na základě analogie s názvem litografie (kresba na kámen). 

Předtisková příprava síta

Princip tisku spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony na průtiskový materiál. Acetonový lak přibarvíme bílou práškovou barvou a vykryjeme všechna místa, která mají při tisku zůstat bílá. Lak nesmí být příliš řídký - nezalepil by dírky v hedvábí. Nesmí být také příliš hustý, aby po zaschnutí nevytvořil na sítu kopečky.

Síto se skládá z rámu z kovu, dřeva, plastu na který je napnutá síťovina – uhelon, nivold, hedvábí (přírodní nebo umělé hedvábí Čína), kovová vlákna apod. Síťovina může mít různou hustotu ok, počítaných počet ok/cm2. Napíná se ručně pod rám, jako malířské plátno, nebo pomocí hydraulického zařízení, které rám napíná všemi směry současně. Osnova síťoviny musí být rovnoběžně s rámem, lepí se speciálními lepidly (cheoprem – na dřevěný rám).

Před prací se síťoviny odmastí lihem, octem a zhotoví se šablony pro tisk.

Potiskované materiály

Sítotiskovou technologií lze potiskovat všechny běžné druhy materiálů včetně kovu, kůže, papíru, dřeva, skla, keramiky, samozřejmostí jsou umělé hmoty i reklamní textil jakéhokoli složení (pro každý potiskovaný materiál jsou speciální barvy).

Výhody sítotisku

Jednoznačnou výhodou sítotisku je naprostá barevná stálost, trvanlivost potisku a současně příznivá cena. Aplikace sítotiskové technologie přímo na textilní materiál je obecně nejtrvanlivější a nejkvalitnější volbou potisku. Vodou ředitelná barva se vpije do textilních vláken a po zaschnutí ji lze prát, žehlit přes motiv, přidáním aditiva do barvy lze její odolnost ještě zvýšit. Plastizolová barva nanesená přímo na textil se při vysoké teplotě vysuší a zapeče nebo barvu můžeme nanést na přenosový papír, opatřit ji vrstvou lepidla (práškového nebo tekutého), zasušit v termotunelu a termolisem přenést na textil. Mezi přímým sítotiskem a transferovou metodou není v kvalitě de facto žádný rozdíl. Tam, kde kvůli složitosti motivu, barevnosti, náročnosti soutisku, velikosti nebo tvaru předlohy případně potiskovaného předmětu nestačí sítotisk nastupuje sublimační tisk.

 

Sítotisk je při výrobě reklamních předmětů hojně využívaná technika, a to z několika důvodů:

Výhody sítotisku:

Sítotisk je vhodný pro širokou škálu reklamních předmětů, ať už se jedná o textil, papír, plast, sklo, dřevo nebo kov. Je ideální pro potisk větších ploch a jednoduchých designů s menším počtem barev. Pro detailní potisky a fotografie je vhodnější digitální tisk.

  • Vysoká kryvost a živé barvy: Sítotisk zaručuje syté a zářivé barvy, které na reklamních předmětech skvěle vyniknou.
  • Trvanlivé tisky: Sítotiskové barvy jsou odolné proti opotřebení a povětrnostním vlivům, takže reklamní předměty s potiskem vydrží dlouho.
  • Možnost tisku na různé materiály: Sítotiskem lze potisknout širokou škálu materiálů, jako je textil, papír, plast, sklo, dřevo a kov.
  • Vhodný pro velké náklady: Sítotisk je ideální pro výrobu velkých sérií reklamních předmětů, jelikož je efektivní a cenově dostupný.

Využití sítotisku u TAEDA

Potisk téměř všech reklamních předmětů nebo průmyslových výrobku - např.:

Zdroj: Wikipedie